Zadzwoń do nas: 71 71 22 338

Tanio, szybko, bezpiecznie. Zapraszamy do składania zamówień na www.maxcomp.pl

Dobór baterii i zasilacza do laptopa - to nie takie trudne!

Dobór zasilacza:

1. Jak dobrać odpowiedni zasilacz?
Każdy laptop powinien mieć pod spodem umieszczoną naklejkę znamionową, z której można odczytać parametry jakie powinien mieć zasilacz. Zazwyczaj informacja taka podana jest za napisem INPUT i może mieć postać np: +19V/4.74A/90W. Jeżeli pod laptopem nie ma takiej informacji, można ją również znaleźć na naklejce znamionowej zasilacza, jednak w tym wypadku należy szukać informacji zazwyczaj za napisem OUTPUT. Zalecamy dobór zasilacza zgodnie z danymi umieszczonymi pod laptopem.
Napięcie zasilacza wyrażone w V (Volt) powinno mieć wartość identyczną z podaną na laptopie.
Natężenie prądu wyrażone w A (Amper) powinno być równe lub większe od wartości podanej na laptopie.
Moc zasilacza wyrażona w W (Wat) to wynik przemnożenia napięcia i prądu.
Kształt i wymiar wtyczki są najtrudniejszym do ustalenia elementem i muszą pasować do gniazda zasilania laptopa. Jeżeli masz problem z ustaleniem jaka wtyczka jest odpowiednia do Twojego urządzenia - skontaktuj się z nami.

2. Czy mogę użyć zasilacza o mocy np. 90W zamiast 65W?
Oczywiście. Używając mocniejszego zasilacza nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla Twojego laptopa. Laptop podczas pracy pobierze taką ilość energii jaka jest mu potrzebna, a sam zasilacz będzie pracował stabilniej i mniej się przegrzewał. Należy pamiętać, aby nigdy nie stosować zasilacza o mocy mniejszej niż tego wymaga notebook.

3. W opisie produktu nie znajduję symbolu mojego laptopa, a wydaje mnie się, że zasilacz jest dla niego odpowiedni. Co zrobić?
Ze względu na ilość laptopów na rynku niewykonalne jest umieszczenie w tabelach kompatybilności wszystkich dostępnych modeli. Dlatego też, jeżeli zgodnie z pkt. 1 powyżej, zasilacz wg Ciebie jest odpowiedni, możesz go zamówić. Jeżeli masz wątpliwości - skontaktuj się z nami.

4. Czy używając dedykowanego zamiennika mogę stracić gwarancję na mojego laptopa?
Nie ma takiej obawy. Pamiętaj jednak, żeby w razie potrzeby oddania go do serwisu zasilacz zostawić w domu.

Dobór baterii:

1. Jak prawidłowo dobrać baterię do laptopa?
Poszukiwanie prawidłowej baterii do laptopa najlepiej rozpocząć od zapisania symbolu dotychczas używanej baterii - zawsze znajduje się on na etykiecie baterii. Zazwyczaj jest to ciąg znaków - liter, cyfr lub ich kombinacja. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy w opisie produktu u sprzedawcy jest wymieniony dany typ baterii. Jeżeli tak jest - w większości przypadków bez problemu można taką baterię zamówić. Zdarza się jednak, że sprzedawca nie jest w stanie wymienić wszystkich kompatybilnych oznaczeń, dlatego też w następnym kroku należy wyszukać w opisie symbolu używanego laptopa. Należy jednak pamiętać, że czasem do danego modelu laptopa występują baterie o różnym napięciu np. 10.8V oraz 14.4V. W takim wypadku należy wybrać baterię o wartości napięcia najbliższej do baterii dotychczas używanej. Warto zapoznać się również z pkt. 5 poniżej. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości przed zakupem - zapraszamy do kontaktu z nami: 71 71 22 338, 607 98 15 18.

2. Jak długo będzie trzymała bateria?
Każda bateria jest nowa, nieużywana, jednak aby możliwa była odpowiedź na takie pytanie powinniśmy znać informację dotyczącą poboru prądu przez Twojego laptopa. Wpływ na to mają różne czynniki m.in. urządzenia zamontowane w laptopie, jakiego typu zadania są na nim realizowane.

3. Czym jest pojemność baterii?
Jest to wielkość wyrażona w miliamperogodzinach (mAh) określająca ilość energii baterii. Im większa pojemność tym czas pracy na baterii powinien być dłuższy.

4. Etykieta na mojej baterii podaje 10,8V a bateria na aukcji 11,1V (14,4V lub 14,8V) i odwrotnie. O co chodzi?
Nie ma znaczenia tak minimalna różnica napięcia baterii. Wynika ona z zastosowanych ogniw i nie ma wpływu na pracę laptopa. Jest to napięcie znamionowe. Rzeczywiste napięcie spada w trakcie pracy baterii w zależności od poziomu rozładowania. Oczywiście nie można założyć baterii np. 14,4V do laptopa wymagającego 10,8V.

5. Zakupiona bateria wystaje poza laptopa. Co jest przyczyną?
Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku baterii o zwiększonej pojemności. Większa pojemność niesie za sobą większą ilość komór, przez co zwiększa się wymiar baterii. Nie należy tego traktować jako wadę. W wielu przypadkach większa bateria stanowi podstawkę pod laptopa, dzięki czemu laptop ma lepszą możliwość chłodzenia i odprowadzania ciepła, co wpływa korzystnie na pracę jego podzespołów. Jedyne problemy mogą pojawić się w niektórych modelach przy współpracy ze stacją dokującą.

6. Czy używając zamiennika mogę stracić gwarancję na mojego laptopa?
Laptop nie zapisuje informacji o używanej baterii, dlatego nie ma takiej obawy. Pamiętaj jednak, żeby w razie potrzeby oddania go do serwisu baterię zostawić w domu.

7. Jaką pojemność w rzeczywistości ma bateria?
Każda dedykowana bateria dostępna w sklepie MAXCOMP.pl ma pojemność taką jak podana w opisie produktu. W przypadku, gdy zdjęcie baterii mówi o innej pojemności niż wynika to z opisu przedmiotu, należy je traktować jako zdjęcie poglądowe, dla określenia kształtu baterii, wyglądu złącza.